X
تبلیغات
زولا
شیراز نیوز
 
تعداد بازدید ها: 11547
   

کارآفرینی درفارس با محوریت گردشگری و صنایع دستی شتاب می گیرد
جمعه 17 مهر‌ماه سال 1394 ساعت 03:38 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست اسماعیل | ( نظرات (0) )

شیرازنیوز- رییس بنیاد نخبگان استان فارس گفت: با برگزاری رویداد 'پرش' در پاییز 94 و بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی و توان نخبگان،استعدادهای برتراستان وارد عمل می شوند وکارآفرینی با محوریت گردشگری و صنایع دستی در این استان شتاب می گیرد.

  حبیب شریف، جمعه در گفت وگو با شیراز نیوز  با اشاره به راه اندازی رویدادهایی همچون 'استارتاپ ویکند' در سال های گذشته با هدف راه اندازی کسب و کارهای نوپا و خصوصی، رویداد 'پرش' را نیز رویدادی بومی برای ترویج کارآفرینی دانست که در استان فارس برگزار می شود و با توجه به اولویت های استان، موضوع گردشگری و صنایع دستی محور آن خواهد بود.
استارتاپ ویکند (Startup Weekend) یک رویداد آموزشی تجربی در سراسر دنیاست که در سه روز متوالی در انتهای هفته برگزار می شود و در واقع، شرکت های نوپایی هستند که با یک ایده ساده و اولیه شروع می کنند، به سرعت رشد می یابند و به درآمدزایی می رسند که از جمله موفق ترین استارتاپ های جهان می توان به گوگل، مایکروسافت و اپل اشاره کرد.
رییس بنیاد نخبگان استان فارس افزود: رویداد پرش به دنبال تشویق و ترغیب جوانان دانشگاهی به خلق نوآوری هایی است که در عین تازگی و نو بودن ابتکارها، پسند و رضایت مشتریان را نیز در پی دارند و همچنین موجب شتاب در ایجاد شرکت های دانش بنیان و پویاترشدن اقتصاد دانش بنیان کشور خواهد شد.
شریف گفت: این رویداد علمی و فناورانه، در محورهای فناوری و نوآوری در تامین نیازهای صنعت گردشگری همچون حمل و نقل، هتل، مبلمان شهری، ترافیک، آلودگی هوا، بهداشت و ... و همچنین نوآوری در تامین نیازهای صنعت صنایع دستی مانند بازاریابی صنایع دستی، استاندارد سازی، حمل و بسته بندی، محصولات جدید و ... برگزار می شود.
شریف اظهار کرد: اولویت پذیرش شرکت کنندگان در این رویداد با تیم های با ترکیب اعضای جامعه نخبگانی، اعضای مورد تایید بنیاد ملی نخبگان، اعضای هیات علمی دانشگاه ها، دانش آموختگان مقطع تحصیلات تکمیلی صاحب ایده و شرکت های دانش بنیان نوپاست.

** برگزاری همایش و سخنرانی نمی تواند زمینه ساز کارآفرینی در جامعه باشد
رییس بنیاد نخبگان استان فارس دربخش دیگری ازاین گفت و گو با ناکارآمد خواندن برگزاری همایش و کارگاه های سخنرانی برای ایجاد کارآفرینی در جامعه، رویداد پرش را رویدادی هدفمند در مسیر کارآفرینی و تعریف شده بر اساس اولویت های استان فارس دانست.
شریف اظهار کرد: امروز واژه کارآفرینی مد شده است وانواع برنامه ها،همایش ها، کارگاه ها و غیره در حول موضوع کارآفرینی برگزار می شود که باز هم نشان از هجوم به این بخش برای عقب نماندن از مد روز و غنیمت گرفتن بخشی از سفره پهن شده دارد.
وی ادامه داد: بررسی چرخه کار آفرینی ایران نشان می دهد که شاخص های این چرخه در وضعیت نامطلوبی است و برگزاری همایش، کارگاه و رویدادهای مختلف تنها می تواند موجب هیجان بخشیدن به جامعه و البته پرکردن جیب عده ای معدود شود.
وی گفت: به دلیل پراکندگی، بی برنامگی و هدفمند نبودن این گونه همایش ها و کارگاه ها، آنها حتی نمی توانند در عمق بخشی به مفهوم کارآفرینی در جامعه موثر باشند از این رو باید رویدادهایی برای ایجاد نوآوری و برداشتن گام های عملی برای خلق ابتکارهای مشتری پسند در جامعه شکل گیرد که این مساله از اهداف رویداد پرش است.

** چرایی پرداختن به گردشگری
رییس بنیاد نخبگان استان فارس در پاسخ به پرسشی درباره علت پرداختن به گردشگری و صنایع دستی در رویداد پرش گفت: کشور ایران از نظر برخورداری از جاذبه های متنوع طبیعی و فرهنگی در حوزه گردشگری در بالاترین سطح رتبه های خاورمیانه قراردارد اما دیگر کشورهای منطقه با برخورداری از جاذبه های ضعیف تر نسبت به کشورمان به موفقیت های بهتری در زمینه جذب گردشگری دست یافته اند که باید با راهکارهای نوآورانه و فناورانه در صدد دستیابی به جایگاه شایسته کشور باشیم.
وی بیان کرد: بر اساس آمار رسمی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، میزان درآمد روزانه گردشگری در سال 2013 در مجموع کشورهای جهان سه تا سه و نیم میلیارد دلار اعلام شده است و کشورهای مختلف با توجه به جاذبه های فراوان خود با برنامه ریزی دقیق سهم مناسبی از این درآمد را به دست آورده اند که متاسفانه در این میان، ایران سهم قابل توجهی نداشته و کمتر از نیم درصد این درآمد نصیب کشور ما شده است.
شریف اظهار کرد: این امر در مورد صنایع دستی نیز صدق می کند به گونه ای که حداقل پنج درصد از درآمد ارزی کشور را می توان از توسعه صنایع دستی تامین کرد، این رقم با در نظر گرفتن صنعت فرش ایران به 15درصد هم می تواند افزایش یابد.
وی، با اشاره به ظرفیت های استان فارس در عرصه صنایع دستی مانند فرش دستباف، خاتم کاری و ... و همچنین جاذبه های مطرح گردشگری در سطح جهانی، بر لزوم بهره گیری از ظرفیت جوانان دانشگاهی برای اعتلای وضعیت استان در این حوزه ها تاکید کرد.